2023/12/06
درمان شپش موی سر

بهترین راهکار برای درمان شپش موی سر

شپش سر یکی از بیماری های پوستی است که در فصل های گرم سال بیشتر شیوع پیدا می کند. شپش سر با داروها و محلول های مخصوص و یا خانگی قابل برطرف شدن است؛ اما برای این که به طور کامل شپش سر را از بین ببرید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. در ادامه راهکارهایی برای درمان شپش موی سر معرفی شده است.

شپش چیست؟

شپش ها موجودات زنده و از خانواده حشرات هستند روی پوس انسان دیده می شود. شپش ها از خون انسان تغذیه می کنند و باعث خارش پوست می شود. توجه داشته باشید که شپش ها قادر به پرواز و یا پریدن نیستند و با تماس مستقیم به فرد دیگری متقل می شوند. در حالت کلی شپش ها 3 نوع هستند:

  1. شپش سر
  2. شپش بدن
  3. شپش تناسلی

علت شپش سر

شپش با چرخه زندگی حشرات تولید می شود و همان طور که گفته شد، شپش ها نمیتوانند به طور آزادانه پرواز کنند روی سر فرد دیگری بشنند. انتقال شپش از راه ها مستقیم و بسیار نزدیک امکان پذیر است؛ یعتی تماس سر به سر، استفاده از وسایل شخصی دیگران مثل شانه و … . همچنین اگر شما نیز موخوره دارید می توانید مقاله درمان مو خوره را مشاهده فرمایید.

درمان شپش موی سر

قویترین داروی ضد شپش

اگر می خواهید شپش های سر به صورت کلی و دائمی از بین برود بهتر است از داروهای خاص برای شپش استفاده کنید. محلول و شامپوهایی که در ادامه معرفی شده است می تواند به رفع کلی شپش ها کمک کند.

  • شامپو ضد شپش لایس فری سریتا
  • سرم مو ضد شپش پریم
  • شامپو ضد شپش ایروکس
  • لوسیون ضد شپش لایس فری سریتا
  • شامپو لیندان گیلارانکو
  • لوسیون نایلیس
  • شامپو پرمترین گیلارانکو

درمان فوری شپش در یک شب

برای درمان شپش حداقل باید 1 هفته به طور روزانه از شامپو و محلول های معرفی شده استفاده کنید تا نتبجه مطلوب را بدست آورید. در حقیقت درمان 1 شبه شپش امکان پذیر نیست. البته شما می توانید موهای خود را کوتاه کوتاه کنید تا مطمئن شوید همه شپش ها از بین خواهد رفت.

درمان شپش با نوشابه

به دلیل گازی که در نوشابه وجود دارد بسیاری از افراد خیال می کنند که می توانند شپش موی خود را از بین ببرند. طبق آزمایش های انجام شده روش های خانگی تاثیر لحظه ای بر شپش دارند. به عبارتی زمانی که سر خود را با نوشابه می شورید، شپش ها به مدت 15 دقیقه بی حرکت می شوند و به عبارتی به خواب زمستانی فرو می روند. در این حال شما فکر می کنید که آنها مرده اند؛ اما شپش ها می توانند هر یک ساعت تخم ریزی کنند و چند برابر شوند. پس بهتر است برای درمان شپش موی سر به سراغ نوشابه نروید.

درمان شپش موی سر

علائم شپش سر در زنان

علائم جدی شپش سر در بانوان خارش شدید پوست سر می باشد. در حقیقت خارش سر نشانه های از گزش شپش می باشد. اما باید توجه داشته باشید که افرادی که برای اولین بار به آن مبتلا می شوند ممکن است تا چند ما خارش نداشته باشند. از دیگر علائم شپش احساس خزیدن روی سر و مشاهده تخم های شپش است.

درمان شپش سر کودکان در خانه

پوست کودکان به دلیل این که حساس تر است بهتر است از داروهای کم خطر تر استفاده کنید. روش های خانگی می تواند برای کودکان موثر واقع شود. استفاده از روغن نارگیل، روغن درخت چای، سرکه و آبلیمو می توانید برای درمان شپش سر موثر باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *